Pospíšilovi – Keramika a drátenictví s tradicí

http://keramika-tabor-pospisilovi.cz/

Naše firma – to jsme my dva – manžel a já. Manžel vystudoval střední školu se zaměřením na techniku. Já mám střední pedagogickou školu. Celá léta jsme se o keramiku nezajímali.

Až rok 1997 přinesl nejistotu v mém zaměstnání a donutil nás přemýšlet o dalších možnostech životního uplatnění. Náhoda nám svedla do cesty keramiku. Přestože nám oběma s manželem zaměstnání ještě pár let vydrželo, do hlíny a práce s ní jsme se zcela ponořili. Zúčastnili jsme se keramického kurzu v Bechyni, kde jsme pochytali základy práce s hlínou. Sami jsme se pak naučili točit na hrnčířském kruhu, používat glazuru a vypalovací pec.

Zaujala nás možnost prodávat naše výrobky na historických slavnostech. Už druhý rok jsme si vyrobili dobový stánek a ušili historické kostýmy. Další rok jsme kromě prodávání ukazovali točení na kopacím hrnčířském kruhu. Rok na to jsme se naučili naše nádoby drátovat a techniku drátování také předvádět. Tyto dvě činnosti – točení a drátování nám pomohly v účasti na jarmarcích po celé republice. Postupem let jsme se vypracovali na docela zručné řemeslníky.

V roce 2007 jsme začali s keramickým kroužkem v mateřské škole a za půl roku i v základní škole. Během několika let se rozrostl seznam na 5 školek, 5 základních škol a dětský domov. A tak naší pracovní dobu trávíme nejen prací v dílně ale i cestováním za dětmi. K tomu nám zůstalo také prodávání na trzích a jarmarcích, i když už dávno nepatří jarmarky k cílům koupěchtivých návštěvníků. Zkrátka práce jako každá jiná – jen 7 dní v týdnu. Někdy je to fajn a někdy se prostě nedaří. Ale kdyby nás to aspoň trochu nebavilo, nemohli bychom to dělat.

V roce 2017 jsme si převzali ocenění “ spokojený zákazník“. Více si o tom můžete přečíst zde.

Naším cílem není vyrábět umělecká díla a také se nemůžeme chlubit úspěchy na výstavách – přestože každý náš výrobek je originál. Snažíme se o prostou, praktickou a neobyčejně obyčejnou keramiku. Ale i tu uživatelé vždycky dokážou ocenit a přináší jim radost i užitek.

Protože každému našemu výrobku věnujeme péči a pozornost, přáli bychom si, aby naše keramika těšila každého, kdo se s ní setká.

Jarka Pospíšilová

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *