Farma Strážný

https://www.farmastrazny.cz/

Rodinnou farmu Ing. Pavel Vokál založil v roce 1993, kdy zprivatizoval část bývalého podniku Statek Vimperk. Zejména kvůli zjednodušení systému ustoupil od šlechtitelského chovu českého strakatého skotu, kdy se jednalo o mléčné plemeno, a začal se věnovat chovu masných plemen. Začal francouzským plemenem Limousine, dnes však na pastvinách najdeme křížence francouzsko – italské, a to Charolais a Piemont. Skot se pase na loukách NP Šumava a v blízkém okolí obce Hliniště o rozloze cca 1150 ha.

V chovu jelenů a daňků se ing. Pavel Vokál věnuje šlechtění. Chovný materiál pochází zejména z Maďarska, Nového zélandu, Anglie a Slovenska.

Chov ovcí je nejmladším rozvíjejícím se chovem, který zatím čítá 130 ks ovcí a 4 beranů. Jateční jehňata jsou kříženci masného plemene Texel a původního českého plemene ovce Šumavky.

Vedlejšími činnostmi na farmě je chov lososovitých ryb, zejména pstruhů, a agroturistika spojená s možností ubytování ve vybudovaném moderním penzionu. Pro zájemce o lov ve vlastním revíru je připraven lovecký srub a možnost poplatkového odstřelu jelení zvěře, okrajově černé zvěře.

Doplňkovou výrobu farma zajišťuje:

  • na vlastní pilnici (kmenová pásová pila)
  • výrobou krmných peletek
  • výrobou kartonových briket na topení
  • vlastním zpracováním krmiva

Chcete-li navštívit Šumavu, zelenou oázu klidu,panoramatické výhledy buď přímo z penzionu nebo z bezprostředního okolí na hřeben Plechého, Třístoličníku a severozápadně na šumavské pláně nad Strážným, strávit víkend či dovolenou uprostřed vesnického prostředí s mnoha hospodářskými zvířaty,nebo využít mnoho sportovních aktivit,které Vám tato oblast nabízí,máme pro Vás stylové ubytování v srdci Českých Žlebů-nejvýše položené obci jižní části NP a CHKO Šumava. Vedla zde jedna z nejvýznamnějších obchodních, středověkých cest tzv. Zlatá stezka, přispěla nejdříve k osídlení a později k rozkvětu Šumavy.

http://www.penzionfarma.cz/

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *